10. Uluslararası Kervansaray Buluşması’nın Açılışı Yoğun Katılımla Gerçekleştirildi

        Battalgazi Kaymakamlığı ve Battalgazi Belediyesi tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Kervansaray Buluşması’nın açılış programı yoğun katılımla gerçekleştirildi. Birbirinden güzel renkli gösterilerin yapıldığı programda, tarihi ve kültürel varlıkların önemine dikkat çekildi.

        Battalgazi Kaymakamlığı ve Battalgazi Belediyesi tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Kervansaray Buluşması’nın açılış programı, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nda gerçekleştirildi. Programa, Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti Malatya Milletvekilleri Ahmet Çakır, Hakan Kahtalı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, MHP Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Kaymakamı Abdül Kadir Duran, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, AK Parti İl Başkan Vekili Mahmut Üner Özer, CHP İl Başkanı Enver Kiraz, MHP İl Başkanı Bülent Avşar, AK Parti Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Osman Güder, MHP Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Mesut Samanlı, Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, Kuluncak Belediye Başkanı Mehmet Boyraz, Pütürge Belediye Başkanı Mehmet Polat, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, bazı kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ve ardından da Battalgazi Belediyesi Mehteran takımı gösterisi ile başlayan program, Battalgazi Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibi gösterisi ile devam etti. Kuzey Osetia Sarmat Halk Dansları Topluluğu ve Kafkas Yöresel Halk Oyunları gösterisi ise, büyük beğeni topladı. Bir diğer gösteri ise, Gürcistan Telavi Halk Oyunları tarafından gerçekleştirildi. Büyük beğeni ile izlenen gösterilerin ardından bu kez de Semazenler sema gösterisinde bulundu.

        Programın açılış konuşmasını yapan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kervansaray Buluşması’nın amıcına dikkat çekerek, “Kervansaraylar Türk tarihinde, Osmanlı, Selçuklu tarihinde önemli mekanlardır. Biz, Kervansaray Buluşması’nı 2005 yılında ilk başlattığımızda şehrimizdeki tarihi serler ilgisiz, kendi haline terk edilmiş, metruk, çökmüş, göçmüş ve ölüm sessizliği ile ölüm rüyasına bürünmüştü. Acaba bunu tekrar ayağa kaldırılabilir mi? endişesi herkesin içerisine sinmiş, genel ağırlıkta bunlar bir daha ayağa kalmaz şeklinde bir eğilim söz konusuydu. Biz, o dönemde İnönü Üniversitemizin Güzel Sanatların değerli akademisyenleri olsun, burada onların kulaklarını çınlatmak istiyorum. Göknur hanım olsun, Fazlı hoca olsun ve diğer akademisyenler olsun, buraya çok önem verdiler. Kervansaray Buluşması’nı bizler dört temel esas üzerine kurduk. Vatandaşın tarihi eserlere dikkatini çekmek, kamu'nun tarihi eserlere dikkatini çekmek, sivil toplum örgütlerinin tarihi eserlerimize, kültür varlıklarımıza dikkatini çekmek ve bunların yapılmasıyla ilgili iş ve işlemleri yapılması olarak belirledik. O dönemde Ali Osman bey milletvekilimiz, Vakıflar Genel Müdürümüzü getirerek, buradaki bütün tarihi eserlerin ayağa kaldırılması noktasında gerekli talimatlar verildi. Tabi hükümetimizin de o dönemde kültüre, sanata, tarihe ve sosyal aktivitelere verdiği önem Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle hem Türkiye içerisinde ki tarihi eserlerimizin, kültürel varlıklarımızın kaldırılması noktasında, hem de yurt dışında TİKA vasıtasıyla tarihi eserlerimizin ayağa kaldırılması noktasında bütün kuşaklara aktarılması noktasındaki talimatları çok önemli bir rol olmuştur. Bu aktivitenin içine katılan yurt içi ve yurt dışından gelen tüm hemşerilerimizi kutluyorum, teşekkür ediyorum. Kervansaray Buluşması’nın temel esprisi ortak payda olan Malatya'nın birliği, bütünlüğü ve Malatya'nın mazisine layık istikbale hazırlanmasıdır” dedi.

        Kaymakamımız Abdül Kadir Duran ise, “Şehir ve medeniyet kavramı içerisinde önemli bir yer işgal eden Kervansaraylarımızı tarihten bugüne yaşadığı serüveni anlatmak ve bir nebze olsun ilimizi, ilçemizi tanıtmak adına düzenlemiş olduğumuz Kervansaray Buluşmaları programına başta Belediye başkanımız olmak üzere emeği geçen tüm personelimizi tebrik ediyorum, bu başarılı çalışmaların devamını diliyorum. İnşallah nice Kervansaray Buluşmalarında birlikte olmak dileği ile hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum” diye konuştu.

        Yapılan konuşmaların ardından Karma Sergi, Tarihi Pul Sergisi ve Kuşların Evi ‘Füreya Koral’ Seramik sergisinin açılışı gerçekleştirilerek, sergi programa katılanlar tarafından gezildi. Sergi açılışı sonrası ise, Moda Tasarımcısı Ahmet Giray Yılmaz tarafından hazırlanan Selçuklu Koleksiyonu ve Giyim Sunumu yapıldı. Selçuklu Koleksiyonu ve Giyim sunumu ilgi ile izlendi.